Tulpių rūšys

  • Tulpių rūšys

    Tulpės (lot. Tulipa) — vienos gražiausių pavasario gėlių. Tiksliai nėra žinoma kiek yra išvesta tulpių veislių, tačiau literatūros šaltiniai teigia, kad jų gali būti iki 10-12 tūkstančių. Pagal tarptautinį tulpių klasifikatorių jos skirstomos į 15 grupių. Tulpės grupuojamas pagal žydėjimo laiką, žiedo formą ir kilmę:


    1. Paprastos ankstyvosios


    Šios grupės tulpės pražysta vienos pirmųjų. Jos užaugina po vieną taurės formos žiedą ant neaukštų, iki 40 cm stiebų. Šios grupės veislės puikiai tinka sodinimui tiek grunte, tiek vazonuose, taip pat ir ankstyvam pražydinimui. Viena iš populiariausių ir daugiausiai apdovanojimų laimėjusių 1-os grupės veislių yra 'Apricot Beauty', užauginanti lašiškai rausvos spalvos žiedus. Kita tokia pat patikima veislė yra ‘Purple Prince’, pasižyminti sodriai violetiniais, ryškiais žiedais.


    2. Pilnavidurės ankstyvosios


    Antroji tulpių grupė dar XVII a. atsirado mutuojant paprastoms ankstyvosioms tulpėms, o ypač išpopuliarėjo XIX a. pabaigoje. Šių tulpių daugiasluoksniai žiedai auga ant žemų (dažniausiai 25-30 cm), tvirtų stiebų. Šiai grupei priklauso tulpės ‘Monte Carlo’ ir ‘Pink Delight’.


    3. Triumfo


    Tai yra viena didžiausių tulpių grupių, kilusi iš paprastų ankstyvųjų ir Darvino tulpių kryžminimo. Ji pasižymi didele spalvų įvairove ir klasikiniais taurės formos stangriais žiedais. Triumfo tulpės auga iki 40-50 cm aukščio, įvairios veislės pražysta nevienodu metu. Ši grupė puikiai tinka želdynams, skynimui ir pražydinimui. Tulpių pavyzdžiai: ‘Light Pink Prince’, ‘Gavota’, ‘Don Quichotte’.

    4. Darvino hibridai 

    Ši vidutinio ankstyvumo grupė kilo iš Darvino ir Fosterio tulpių kryžminimo. Ši grupė nepasižymi didele spalvų ar formų įvairove – dauguma tulpių yra raudonos arba geltonos spalvos, be to, saulėje žiedai smarkiai išsiskleidžia ir primena aguonas. Nepaisant to ši tulpė yra ypač vertinama dėl savo vislumo, aukščio (auga iki 60 cm), atsparumo virusams, ilgo žydėjimo laiko, gero natūralizavimosi, galimybės anksti pražydinti ir kitų savybių. Viena iš labiausiai paplitusių veislių – ryškiai raudona tulpė ‘Apeldoorn’ (dar vadinama senovine). Šiek tiek retesnės rausvos spalvos veislės – ‘Mystic van Eijk’ bei ‘Salmon van Eijk’.


    5. Paprastos vėlyvosios


    Tai yra vėlai žydinčios, aukštos (50-70 cm), tvirtastiebės tulpės. Jų žiedai dažniausiai būna taisyklingos ovalo formos, veislės įvairių spalvų. Dauguma veislių tinka skynimui ir vėlyvam pražydinimui. ‘Menton’ yra viena iš populiariausių penktosios grupės veislių – ji išsiskiria savo koralų rausvumo spalva ir ilgu žydėjimo laiku.


    6. Lelijažiedės


    Lelijažiedės tulpės – populiari darželių, gėlynų ir želdynų puošmena. Šios grupės siejamasis bruožas yra smailėjantys, grakščiai išorėn išsiskleidę žiedai, primenantys lelijas. Šios Turkijoje ypač pamėgtos tulpės yra vidutinio vėlyvumo, jų aukštis varijuoja nuo 25 iki 60 cm. Nepaisant savo grožio, ši grupė nėra visli – jos geriausiai auga šiltesnėse ir mažai vėjuotose vietose. Ypač gražią lelijos formą turi veislė ‘White Triumphator’; dėl savo neutralios baltos spalvos ji puikiai tinka derinimui su kitomis pavasario gėlėmis.


    7. Šerkšnotosios


    Kandagi šios tulpės kilo iš kitų tulpių grupių mutacijų, jų žydėjimo laikas ir aukštis yra labai įvairus. Pagrindinis jų panašumas – „apšerškšniję“, smulkiai karpyti krašteliai. Nors šios tulpės yra imlios virusinėms ligos ir sunkiai dauginasi, jos puikiai tinka skynimui, o dėl savo retumo ir išskirtinumo sužavės ne vieną.


    8. Žaliažiedės


    Šių tulpių margaspalvius žiedus puošia žali dryžiai, kylantys nuo pat stiebo, link kraštų susiliejantys su pagrindine spalva. Žaliažiedės (viridiflora) tulpės gali būti paprastos, pilnavidurės, papūginės ar lelijos formos, jų aukštis 30-70 cm.


    9. Rembrandto


    Rembranto tulpės yra išskirtinės dėl savo žiedlapių rašto – jas margina dvispalviai “potėpiai”, ypač vertinti tulpių manijos metu. Tik XIX a. pradžioje mikologė Dorothy Cayley nustatė, kad šis neįprastas efektas yra tulpių viruso (TBV) pasekmė. Šiais laikais yra išvestos naujos Rembranto tulpės, jau nebeturinčios šio viruso, tačiau vis dar stebinančios savo dvispalviais žiedais.


    10. Papūginės


    Šios tulpės dėl savo puošnumo primena tikrus tropinius paukščius: jų žiedai išmarginti ryškiomis spalvomis, žiedlapių kraštai garbanoti ir įvairiai karpyti. Šios stulbinančios gėlės žydi vėlai, jų aukštis 30-60 cm.


    11. Pilnavidurės vėlyvosios (bijūninės)


    Šių pilnavidurių tulpių žiedai yra apvalesni už jų anksčiau žydinčių pusseserių, o stiebai būna gerokai aukštesni. Vienos iš populiaresnių bijūninių tulpių – rausvoji ‘Angelique’ bei ryškiai geltona ‘Yellow Pomponette’. Įdomesnė veislė – ‘Ice Cream’, primenanti vanilinius ledus.


    12. Kaufmano


    Ši tulpių grupė yra pati ankstyviausia. Kaufmano tulpės natūraliai augo Turkmėnistane, Tian Šanio kalnyno vakaruose, o į Europą jos buvo atvežtos 1877 m. Ši grupė pasižymi pailgais, šampano taurę primenančiais žiedais ir smailiais žiedlapiais. Kaufmano tulpės yra neaukštos, stiebai 20-25 cm aukščio.


    13. Fosterio


    Ši grupė, dar vadinamaimperatoriškosiomis tulpėmis, yra 25-50 cm aukščio, jų neįprastai dideli žiedai dažniausiai vienspalviai, raudonų, geltonų ar rausvų atspalvių. Vienos iš populiariausių fosterio tulpių – kremiškai balta ‘Purissima’ bei geltona, aukštu žiedu ‘Candela’.

     

    14. Greigo


    Greigo tulpės yra žemaūgės, tačiau dideliais žiedais, tad puikai tinka sodinimui vazonuose ir kartu su daugiamečiais augalais. Greigo tulpių išoriniai žiedlapiai grakščiai išsiriečia išorėn, o jų rausvais ir violetiniai išmarginti lapai išlieka dekoratyvūs žiedams jau nužydėjus.

     

    15. Kitos rūšys, jų veislės ir hibridai


    Ši grupė apima botanines, arba kitaip laukines tulpes. Dauguma jų yra žemo ūgio ir natūralizuojasi geriau nei modernieji hibridai, šios tulpės dažnai turi neįprastą žiedų formą ir spalvas. Šiai grupei priklauso ‘Bakeri Lilac Wonder’ bei ‘Clusiana’.